مقالات

آموزش آواز

آموزش آواز

آموزش آواز یکی از موارد مهم در دنیای هنر است. بنابراین برای یادگیری آواز آن از ابتدا باید به صورت حرفه ای آموزش داده شود. افراد در هر سنی و بدون هیچ تجربه ای می توانند آواز را فرا بگیرند. البته استعداد یادگیری در هر آموزشی بسیار حائز اهمیت است.

بهترین زمان برای یادگیری آواز، برای هر شخصی با توجه به استعداد و صدای آن، متفاوت است و عواملی مانند انگیزه، تمرین، توجه و تمرکز فرد به جزییات بستگی دارد.

همچنین افرادی که تقاضای آموزش آواز را دارند، باید از نظر جسمانی و ذهنی تا حدی به بلوغ رسیده باشند تا بتوانند در هنگام آموزش استاد موسیقی بر روی سخنان وی، تمرکز داشته باشد و مواردی را که به او آموزش داده می شود، انجام دهد و تکرار کند.

برای یادگیری آواز باید بدانید که صدای انسان در طول زندگی متغیر بوده و همواره در حال رشد است، بنابراین افراد در هر رده سنی می توانند از آموزش برای یادگیری آواز بهره مند شوند و در آموزشگاه های معتبر مانند راست پنجگاه تحت نظارت استادان هنرمند با تجربه، به یک خواننده حرفه ای تبدیل شوند.

عوامل موثر در یادگیری آواز

عوامل بسیاری در روند یادگیری آواز تاثیرگذار است، به همین علت باید به آنها توجه ویژه داشت، یکی از این موارد سن و استعداد فردی است که متقاضی آموزش آواز است. هنرجو باید به سنی و درجه از رشد جسمانی رسیده باشد که توانایی یادگیری مضامینی که استاد بیان می کند، داشته باشد و بتواند آنها را انجام دهد و از تمرین کردن خسته نشود.  عامل موثر دیگر استاد آواز است که در یادگیری شاگردان نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود؛ زیرا نحوه آموزش یکی از اصول های اولیه در هر یادگیری است. بنابراین پیشنهاد می شود از استادان حرفه ای و با تجربه در زمینه آواز استفاده شود، حتی اگر قیمت آموزش آنها از دیگر استادان بالاتر باشد، برای شما مفید خواهد بود؛ زیرا تحت آموزش قرار گرفتن افراد غیر حرفه ای، چیز جز تلف کردن وقت و هزینه نخواهد بود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله ویژگی های خاص یک استاد موسیقی کودک پیشنهاد می شود.

آموزشگاه موسیقی آواز

در ادامه برخی دیگر از عوامل موثر در یادگیری آواز بیان شده است.

1- انگیزه هنرجو

در هنگام آموزش موسیقی، انگیزه هنرجو یکی دیگر از عواملی است که باید به آن توجه شود. فردی که برای یادگیری آواز انگیزه دارد، روند یادگیری آن افزایش خواهد داشته و با سرعت بیشتری پیشرفت می کند. والدین گرامی اگر قصد دارند که کودکان خود را به کلاس آموزش آواز قبل از ثبت نام، حتما به این مورد که فرزند آنها علاقه و انگیزه ای برای یادگیری آواز دارد یا خیر، توجه کنند. گاهی والدین فقط برای این خودشان آرزوی داشتند که آواز یاد بگیرند و یا اینکه از شنیدن آواز لذت می بردند، فرزندان خود را به این کار تشویق می کنند و توجهی به علاقه آنها ندارد.

همه استادان می دانند که شاگردانی که با انگیزه والدین در کلاس های آواز شرکت می کنند، هیچ گاه نمی توانند هنرمندانی موفق باشند و روند آموزشی خود را با دلسردی به پایان می رساند و گاهی آن را به صورت ناقص رها می کنند.

2- تمرکز هنرجو

برای کسی که می خواهد آواز خواندن را یاد بگیرد، داشتن تمرکز از اصول اولیه است و تمرین مداوم نیاز به تمرکز بالا خواهد داشت. بنابراین هنگام انتخاب هنر آوازخوانی باید دقت داشته باشید که آیا می توانید به مدت 30 دقیقه بر یک کار تمرکز داشته باشید، اگر این توانایی را دارید، حتما در یک آموزشگاه موسیقی حرفه ای مانند راست پنجگاه ثبت نام کنید.

پیشنهاد ویژه آکادمی موسیقی راست پنجگاه: کلاس آواز

3- وقت لازم برای تمرین

یادگیری آواز، مانند یادگیری سازهای مختلف نیاز به تمرین مداوم دارد. به همین علت برای کسانی که زمان مناسب برای تمرین آواز در طول هفته ندارند، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

4- توانایی جسمانی و ذهنی

رسیدن به بلوغ جسمانی و ذهنی یکی از مواردی دیگری است که در یادگیری آواز بسیار اهمیت دارد. افرادی که می‌خواهند آواز خواندن را یاد بگیرند، باید توانایی آموزش های استاد را یاد بگیرند و آنها را تمرین کنند و از تمرین خسته نشوند. بنابراین ممکن است آموزش آواز برای برخی از کودکان یا برزگسالانی که این توانایی را ندارند، مناسب نباشد.

آموزش آواز در کودکان بسیار کوچک به علت اینکه هنوز صدای آنها رشد چندانی نداشته و سریع خسته می شوند و بزرگسالانی که سن آنها بسیار است و صدای آنها دچار خش شده و نمی تواند صدای قدرتمندی از خود تولید کنند، نمی‌تواند موفقیت آمیز و پیشرفت چندانی داشته باشد.

5- صبر و حوصله هنرجو

در هنگام یادگیری، صبر از سوی شاگرد و استاد از عوامل موثر در روند آموزشی است. افراد در رده های سنی مختلف، توانایی و استعدادهای متفاوت دارند، بنابراین استاد آواز باید با در نظر گرفتن این موارد، آموزش خود را ارائه دهد.

هنرجویان نیز باید با توجه به آموزه های استاد و توانایی خود، در هنگام آموزش صبور باشند و بدانند که با تمرین مدام و حوصله بسیار می توانند به یک خواننده حرفه ای تبدیل شوند.   

نکات مهم برای آموزش آواز

مراقبت از صدا: هنگام یادگیری آواز باید از صدا خود مراقبت کنید، دقیقا همانند نوازندگان که از ساز خود مراقبت می کنند، شما نیز باید از صدای خود مراقبت کامل داشته باشید (جیغ زدن و نوشیدن زیاد آب سرد ممنوع است).

گرم کردن بدن: در هنگام آواز خواندن باید خود را گرم کنید. انجام ندادن این کار موجب آسیب رساندن به صدای شما خواهد شد. چگونگی گرم کردن بدن، یکی از موارد مهمی که افراد در زمان آموزش آواز یاد می گیرند.

افزایش قدرت شنوایی: در کلاس های آموزشی آواز به هنرجویان یاد داده می شود که تفاوت صداها را تشخیص دهند. این تمرین موجب تقویت صدا و شنوایی می شود.

تمرین روزانه: در هنگام آموزش آواز، تمرین روزانه یکی از موارد بسیار مهم در یادگیری سریع است. بنابراین به توصیه های استاد موسیقی خود در حین آموزش توجه ویژه داشته باشید و تمرین ها را به صورت کامل انجام دهید.

حفظ کردن متن و آهنگ: هنگام خواندن آواز، حتما متن آواز و آهنگ آن را با خود تمرین کنید تا بتوانید آن را حفظ کنید. این کار موجب افزایش تمرکز و توجه بیشتر به آموزش می شود.

خواندن همراه با دیگر هنرجویان: آواز خوانی به صورت گروهی، به افزایش یادگیری کمک می کند و موجب افزایش انگیزه و اعتماد به نفس خواهد شد.

آواز خواندن به عنوان یک راهکار موثر برای فعالسازی ذهن و بدن پیشنهاد می شود.

برای آموزش آواز هیچ گاه دیر نخواهد بود، بنابراین تمام افراد در رده های سنی مختلف می توانند برای یادگیری آواز در آموزشگاه موسیقی راست پنجگاه ثبت نام کنند.

پیشنهاد ویژه آکادمی موسیقی راست پنجگاه: کلاس تار

یادگیری آواز

خدمات آموزشگاه موسیقی راست پنجگاه

در آموزشگاه موسیقی راست پنجگاه با حضور اساتید برتر موسیقی ایران، کلاس های آواز، تار، سه تار، ویولن، پیانو، تنبک، دف، سنتور، کاخن، گیتار کیبورد و ملودیکا برگزار می شود. همچنین لازم به ذکر است که در این آموزشگاه برای تمام رده های سنی از کودکان تا بزرگسال، یادگیری موسیقی به زبان ساده ارائه می شود.  

یکی از مهم ترین اهداف آکادمی موسیقی راست پنجگاه برگزاری کنسرت های هنرجویی در پایان هر فصل، کلاس های گروه نوازی برای ایجاد انگیزه و از بین بردن استرس در خصوص جمع نوازی است.

هنرجویان عزیز برای اطلاع از کلاس های موسیقی  آموزشگاه می توانید با کلیک بر روی لینک زیر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهی در مورد “آموزش آواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *