مقالات

آموزش پیانو

آموزش پیانو

آموزش پیانو

برای آموزش پیانو به صورت حرفه ای می توانید در کلاس های آموزشگاه راست پنجگاه ثبت نام کنید.

پیانو 88 کلید دارد و ما فقط 10 انگشت داریم. به همین دلیل است که برای ایجاد صداهای جالب باید دست و انگشتان خود را خیلی سریع حرکت دهید. هر حرکتی که انجام می دهید، حتی آنهایی که نمی توانید ببینید یا متوجه شوید، بخشی از یک تکنیک هستند. 

هرچه بیشتر توانایی فنی خود را تقویت کنید، ساختن موسیقی مورد علاقه‌تان آسان‌تر می‌شود. راه های زیادی برای توسعه مهارت های فنی شما مانند تمرین انگشت روی میز، روی صفحه کلید، اشیای مختلف، ترازو، مطالعات و بسیاری موارد دیگر وجود دارد.

چگونگی فرایند آموزش پیانو

آهنگ موسیقی: نمادهای زیادی وجود دارد که نوازندگان برای بیان ایده های خود از آنها استفاده می کنند. در طول کلاس‌های پیانو، با نت‌ها و کلیدها، ریتم و تمپو (سرعت موسیقی)، نشانه‌ها، نقطه‌ها و موارد دیگر آشنا خواهید شد. 

همه این علامت ها به پیانیست نشان می دهد که چگونه باید بنوازد، کدام کلید را فشار دهد، آهسته بنوازد یا بلند، تند یا آهسته. برخی از نمادها زمان هایی را مشخص می کنند که نباید کاری کنید. گاهی اوقات، سکوت می تواند در موسیقی بسیار مهم باشد.

آهنگین بودن: هر قطعه پیانو مفهوم و روح خود را دارد و هدف اصلی هر پیانیست بیان این موضوع به مخاطب است. برخی از موسیقی ها برای همراهی با رقص هستند، در حالی که موسیقی های دیگر بسیار آرام و مالیخولیایی هستند، اگرچه می توانند ترسناک یا دراماتیک نیز باشند. 

هنگام تهیه یک قطعه، معمولاً پیانیست زمان زیادی را صرف فکر کردن به موسیقی، تصور آن و موقعیت‌های مختلف می‌کند که احتمالاً می‌تواند به صدا درآید. بنابراین تقویت  قوه تخیل می تواند به شما در نواختن پیانو کمک زیادی کند.

تئوری موسیقی: صداها چگونه با یکدیگر مطابقت پیدا می کنند؟ چه زمانی باید پدال را فشار دهید و چرا؟ تئوری موسیقی می تواند به ارائه پاسخ به این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر کمک کند. این کل مفهوم موسیقی را توضیح می دهد و درک آن نواختن پیانو را بسیار آسان تر می کند.

اعتماد به نفس و شجاعت: معمولاً این مورد اولین چیزی نیست که ممکن است به آن فکر کنید؛ اما وقتی پیانو یاد می‌گیرید، باید شجاع باشید و تصمیم بگیرید که دقیقاً چه چیزی می‌نوازید و چگونه آن را می‌نوازید. آماده کردن یک قطعه برای یک کنسرت یک چالش بزرگ است، اما در واقع حضور در صحنه یک چالش بسیار بزرگ تر است.

شما باید آماده رویارویی با بسیاری از موقعیت‌های غیرمنتظره باشید. هر اتفاقی بیفتد، یک پیانیست نباید تمرکز خود را از دست بدهد که می تواند بسیار دشوارتر از آن چیزی باشد که شما تصور کنید.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آموزش آواز پیشنهاد می شود.

آموزش پیانو کودکان

اصول مهم در یادگیری پیانو

وقتی در حال یادگیری نواختن پیانو هستید، تمرین مداوم بسیار مهم است. اما زمان تمرین روزانه باید شامل چه چیزی باشد؟ در ادامه اصول مهم در یادگیری پیانو بیان شده است. آنها چیزهایی هستند که باید بخشی از تمرینات روزمره باشند تا به شما کمک کنند تا به یک پیانیست خوب با درک خوب موسیقی تبدیل شوید.

1- گرم کردن

گرم کردن یکی از تمرین های مهم بوده که دارای یکسری تمرین است و توسط استاد موسیقی آموزش داده می شود. استاد پیانو نیز به شما در آموزش تکنیک های مناسب از جمله انگشتان خمیده، نوک انگشتان محکم، مچ های انعطاف پذیر و موارد دیگر کمک می کند.

2- نت خوانی

خواندن نت، توانایی نت موسیقی و زدن یک قطعه موسیقی است که قبلاً هرگز آن را تجربه نکرده اید. این روند نیز چیزی است که بسیاری از مردم دوست دارند قادر به انجام آن باشند و هدف نهایی بسیاری از هنرجویان پیانو است. خواندن چیزی هر روز بهترین راه برای خوب شدن در نت خوانی است. در هر جلسه تمرین باید کمی نت خوانی انجام دهید.

برای این کار باید کتاب های پیانو یا موسیقی دیگری را پیدا کنید که کمی کمتر از سطح توانایی فعلی شما باشد. معلم پیانو شما می تواند به شما کمک کند تا مطالب خواندنی خوبی برای استفاده از نت خوانی پیدا کنید

3- تمرین متناسب با توانایی

اگر در حال گذراندن دوره های آموزشی پیانو هستید، احتمالاً با توجه به سطح توانایی شما، استاد پیانو با شما کار می کند. آنها قطعاتی هستند که می توانید نسبتاً سریع یاد بگیرید و به پیشرفت و یادگیری شما کمک می کند.

4- مهارت های خلاقانه

همان طور که خواندن موسیقی و نواختن پیانو را به خوبی یاد می گیرید، باید مطمئن باشید که از این بخش مهم یادگیری موسیقی غافل نشوید. پیانو نباید فقط چیزی باشد که در آن شما فقط یاد بگیرید که کارهای دیگران را تکرار کنید، بلکه باید یک خروجی خلاقانه نیز باشد. سعی کنید هر روز کمی روی مهارت های خلاقانه خود در پیانو کار کنید.

پیشنهاد ویژه آکادمی موسیقی راست پنجگاه: کلاس سنتور

5- تمرین تئوری

تئوری موسیقی مطالعه نحوه عملکرد موسیقی است. درک کلیدها، آکوردها، مقیاس‌ها و موارد دیگر برای تبدیل شدن به یک نوازنده خوب بسیار مهم است. شما باید راه هایی برای یادگیری تئوری موسیقی و کار مداوم روی آن بیابید. شاید استاد موسیقی شما یک کتاب تئوری یا برگه های تئوری دیگر را برای پر کردن به شما اختصاص دهد. 

همچنین بسیاری از برنامه های تئوری موسیقی وجود دارد که می توانید آنها را تهیه کنید که تئوری موسیقی را به روشی سرگرم کننده به شما آموزش می دهند. درک تئوری موسیقی به شما در درک قطعاتی که می‌نوازید کمک می‌کند و زمانی که سعی می‌کنید یک قطعه را به خاطر بسپارید، بسیار مهم خواهد بود.

6- گوش دادن

چیزی که ممکن است هنگام تمرین پیانو به آن فکر نکنید، گوش دادن است. همان طور که برای یادگیری پیانو و تبدیل شدن به یک نوازنده کار می کنید، گوش دادن به موسیقی عالی مهم تر از همیشه است. باید مطمئن شوید که حداقل هر هفته به موسیقی عالی گوش می دهید. 

درباره آهنگسازان بیاموزید، در مورد سازها و سبک های مختلف موسیقی بیاموزید. هر چه بیشتر گوش کنید، بیشتر یاد خواهید گرفت و بیشتر به موسیقی عالی عشق می ورزید. همان طور که گوش می دهید خواهید فهمید که کدام آهنگسازان و کدام قطعات مورد علاقه شما هستند. شما قطعاتی را پیدا خواهید کرد که فقط باید یاد بگیرید.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله ویژگی های خاص یک استاد موسیقی کودک پیشنهاد می شود.

آموزش پیانو بزرگسالان

آموزش پیانو برای کودکان

یکی از راهکارهای تقویت هوش و خلاقیت کودکان، ثبت نام آنها در کلاس های موسیقی است. آموزش پیانو یکی از کلاس های است که شما می توانید فرزند خود را از زمانی که توانایی خواندن و نوشتن را می آموزد، ثبت نام کنید.

در هنگام نواختن پیانو، توانایی نگه داشتن دست روی کیبورد یکی از موارد است که باید به آن توجه شود، زمانی که کودک شما توانایی و تمرکز کافی برای انجام این کار را ندارد، پیشنهاد می شود که برای آموزش پیانو عجله نداشته باشید و کمی صبور باشید تا فرزند شما بزرگ تر شود.

پیشنهاد ویژه آکادمی موسیقی راست پنجگاه: کلاس پیانو

آموزش پیانو برای بزرگسالان

صدای پیانو یکی از نواهایی بوده که همواره برای انسان ها دلنشین است. به همین علت علاقه به یادگیری این ساز بسیار است.

 همه افراد در رده های سنی مختلف می توانند در کلاس های پیانو آموزشگاه موسیقی راست پنجگاه ثبت نام کنند و تحت آموزش استادان حرفه ای این آموزشگاه قرار گیرند. کافی است به این ساز علاقه داشته باشید و درس ها و تمرین هایی که استاد موسیقی به شما می گوید، انجام دهید.

لازم است که بدانید راز تبدیل شدن شما به یک نوازنده حرفه ای، تمرین روزانه و مداوم است.

آموزش آنلاین پیانو

گاهی افراد برای حضور در کلاس های آموزشی، وقت کافی را ندارد یا مسیر آنها با آموزشگاه های موسیقی زیاد است. بنابراین پیشنهاد می شود از آموزش پیانو به صورت آنلاین استفاده کنند. در این نوع آموزش تمام نکات آموزشی همانند کلاس های حضوری به صورت کامل توسط استادان حرفه ای توضیح داده خواهد شد.

خدمات آموزشگاه موسیقی راست پنجگاه

در آموزشگاه موسیقی راست پنجگاه با حضور اساتید برتر موسیقی ایران، کلاس های آواز، تار، سه تار، ویولن، پیانو، تنبک، دف، سنتور، کاخن، گیتار کیبورد و ملودیکا برگزار می شود. همچنین لازم به ذکر است که در این آموزشگاه برای تمام رده های سنی از کودکان تا بزرگسالان، یادگیری موسیقی به زبان ساده ارائه می شود.  

یکی از مهم ترین اهداف آکادمی موسیقی راست پنجگاه برگزاری کنسرت های هنرجویی در پایان هر فصل، کلاس های گروه نوازی برای ایجاد انگیزه و از بین بردن استرس در خصوص جمع نوازی است.

هنرجویان عزیز برای اطلاع از کلاس های موسیقی  آموزشگاه می توانید با کلیک بر روی لینک زیر با ما تماس بگیرید.

4 فکر در مورد “ آموزش پیانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *