مقالات

نحوه یادگیری سلفژ چگونه است؟

یادگیری سلفژ

سلفژ یا سرایش تکنیکی آوایی است که چارچوبی برای ملودی قرار می دهد. پایه آن ارزش زمانی نت و سکوت است که براساس آن هنرجویان یاد می‌گیرند که هر نت و سکوت در زمان مناسب ادا شود. موسیقی شامل هفت نت است که هر یک از نت ها صدای بم و زیر مخصوص خودش را دارد. با یادگیری سلفژ علاوه بر اجرای صحیح نت های موسیقی به درک بهتری در شنیدن نت های موسیقی می رسید.

در یادگیری سلفژ نکاتی در زمینه خواندن اصولی و درک صحیح شنیدن و زمان نت ها آموزش داده می شود.

 آشنایی با انواع سلفژ

آموزش سلفژ را می توان به دو نوع تقسیم کرد، نوع اول موارد عملی مانند خواندن و تلفظ نت ها است. نوع دوم مربوط موارد تئوری مانند شناخت تمامی علامت ها و قواعد موجود در نت های موسیقی است. در دنیای موسیقی سه نوع سلفژ وجود دارد که عبارت است از:

1-کانتاتی (صدا خوانی)

در کانتاتی به آموزش درست خواندن نت ها و خواندن آنها در جاهای مختلف می پردازد. صداخوانی بیشتر روی سازهای مثل پیانو انجام می شود.

2- پارلاتی (وزن خوانی)

در موسیقی زمان از اهمیت فوق العاده ای  برخوردار است. وزن خوانی به  موضوع زمان بندی نت ها اشاره دارد که برای هر نت چه بازه زمانی در نظر گرفته شود.

3- دیکته موسیقی

با فراگیری دیکته موسیقی  فرد می تواند شنیده های خود را به نت های موسیقی تبدیل کند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه هزینه کلاس موسیقی در آموزشگاه پیشنهاد می شود.

آموزش سلفژ

صدای انسان چیست؟

قبل از یادگیری سلفژ هنرجو باید با انواع صدای انسان ها آشنایی داشته باشد تا  فرد بتواند با موسیقی ارتباط بهتری برقرار کند.

انواع صدای انسان

سوپرانو: صدای زیر زنانه

متسو سوپرانو: صدای متوسط زنانه

کنترالتو: صدای بم زنانه

تنور: صدای زیر مردانه

باریتون: صدای متوسط مردانه

باس: صدای بم مرانه

صداسازی چیست؟

به تکنیک های که برای پرورش صدا و حنجره برای بهتر و راحت تر خوندن و زیباتر شدن صدای فرد داده می شود، صداسازی گفته می شود.

تفاوت سلفژ با صداسازی چیست؟

برای پاسخگویی به این سوال باید بیان کرد که هر دوی آنها از عوامل مهم خوانندگی  هستند و هرکدام از آنها تمرینات ویژه خودشان را دارند که به صورت تخصصی در زمینه های متفاوت عمل می کنند. برای مثال در صداسازی به شما تکنیک های تحریر (چهچه) آموزش داده می شود. در کلاس سلفژ تکنیک هایی که برای خواندن از آن استفاده می شود عبارت از سکوت نت ها و ارزش زمانی سکوت است.

پیشنهاد آموزشگاه راست پنجگاه: آموزش کیبورد

برای یادگیری سلفژ باید از کجا شروع کنید؟

قطعا برای یادگیری سلفژ نیازمند دوره های آموزشی هستید که می توانید تحت آموزش استادان موسیقی با تجربه آموزشگاه راست پنجگاه قرار بگیرید تا به طور کامل با قواید آشنا شوید.   

برای یادگیری سلفژ به چه سازهایی نیاز دارید؟

یک سوال مهم که در ذهن افراد است برای کلاس سلفژ به چه ساز خاصی نیاز است و نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است هدف فرد از شرکت در این دوره چیست؟ برخی از هنرجویان با هدف برای آواز خواندن در این کلاس سلفژ شرکت می‌کنند این دسته افراد به ساز نیاز ندارند. دسته دیگری که می خواهند برای درک بهتر یک ساز سلفژ را یاد بگیرند، نیاز به تهیه ساز دارند تا تسلط بیشتری به صدای نت ها داشته باشند.

چه کسانی می توانند در کلاس سلفژ شرکت کنند؟

همه افراد علاقه مند به موسیقی، آواز و هنرجوهای که در حال یادگیری یک ساز هستند، می توانند در دوره های آموزشی سلفژ شرکت کنند، ممکن است مطالب در این کلاس ها برای همه هنرجوها جذاب و کاربردی نباشد که با مشورت و  صلاح دید استاد، مطالب به هنرجو ارائه می شود؛ اما آهنگسازها و تنظیم کننده های باید به صورت حرفه ای در این دوره ها شرکت کنند.

برخی از هنرجویان مشغول به یادگیری سلفژ هستند، می توانند تبدیل به نوازنده های حرفه ای یک ساز شوند. پیشنهاد می شود برای فراگیری این دوره قبل از انتخاب استاد موسیقی، رزومه استادان آموزشگاه راست پنجگاه را مطالعه کنید، سپس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کلاس های موسیقی با شماره تلفن 09126618776 تماس بگیرید.  

برای آگاهی بیشتر مطالعه هزینه کلاس موسیقی در آموزشگاه پیشنهاد می شود.

آموزش موسیقی به کودکان

کلاس سلفژ برای کودکان

به کلاس های موسیقی کودکان ارف می گویند که هر کدام بازه  زمانی متفاوتی را دارند؛ اما به طور کلی دوره های دو ساله است که با توجه به شرایط و استعدادهای کودک ممکن است بیشتر یا کمتر طول بکشد. بعد از آن دوره کودک آمادگی لازم برای انتخاب ساز را داشته باشد.

بهترین زمان برای شروع دوره های سلفژ برای کودکان سن بلوغ است که تغییرات هورمونی در کودک ایجاد شده با آموزش و فراگیری تکنیک های صدای سازی و سلفژ صدای آنها را پرورش داده می شود. در آموزشگاه راست پنجگاه دوره های سلفژ مخصوص کودکان توسط استادان حرفه ای در روزهای مختلف آموزش داده می شود.

زمان لازم برای یادگیری سلفژ چقدر است؟

یادگیری سلفژ علاوه بر استاد خوب و با سابقه به توانایی، علاقه، تلاش و سن هنرجو بستگی دارد. نکته قابل توجه این است که توانایی هر فرد متفاوت است و کلاس آموزش سلفژ نیاز به مهارت درست شنیدن و درست خواندن دارد و نمی‌توان به صورت دوره کوتاه مدت آن را در نظر گرفت.

دوره یادگیری سلفژ به استعداد، تجربه و در نهایت به میزان تمرین فرد در طول دوره یادگیری کمک می کند.

پیشنهاد آموزشگاه راست پنجگاه: آموزش گیتار 

کلاس آنلاین سلفژ

باتوجه به اینکه کلاس های موسیقی در بازه های زمانی 30 دقیقه ای برگزار می شوند، برای هنرجویانی که در محدوده آموزشگاه  نیستند، کلاس آنلاین مقرون به صرفه و راحت تر است. در آموزشگاه موسیقی راست پنجگاه کلاس های آنلاین سلفژ برگزار می شود، برای هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر می‌توان با شماره 09126618776 تماس حاصل فرمایید.

هزینه کلاس سلفژ

هزینه کلاس های آموزشی به عوامل مختلفی مانند مکان کلاس، رده سنی، اعتبار آموزشگاه، آنلاین یا حضوری بودن بستگی دارد. افراد مایل به شرکت در کلاس های سلفژ می توانند در آموزشگاه راست پنجگاه زیر نظر استاد مجرب باشند و از تخفیف 10درصد بهرمند شوند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه بهترین ساز برای یادگیری بزرگسالان پیشنهاد می شود.

آموزش موسیقی به کودکان

یادگیری سلفژ با بهترین اساتید در آموزشگاه راست پنجگاه

آموزشگاه راست پنجگاه با داشتن اساتید موسیقی حرفه ای و با تجربه قادر به آموزش سریع اکثر سازهای موسیقی و آواز و برگزاری کلاس های مخصوص کودکان در محیطی مناسب است. همچنین آماده ارائه تمام خدمات در زمینه یادگیری موسیقی در تمام رده های سنی به شما هنرجویان عزیز است.

برای شرکت در کلاس های آموزشی در زمینه های مختلف می توانید از طریق لینک زیر با آموزشگاه موسیقی راست پنجگاه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *